wydarzenia - Inicjał

Idź do spisu treści

Menu główne:

wydarzenia

Aktualności:

 
 
 
 
 
 

Ważnie:
      
Przejdź do naszej księgarni

HISTORIA ROSJI. Od Ruryka do Putina. Ludzie ,daty, wydarzenia
autor: Jewgienij Anisimow

F-t B-5, 460 stron, oprawa twarda
ISBN 978-83-64066-07-8Pierwsza na rynku polskim książka w popularny sposób przybliżająca historię Rosji od czasów jej powstania aż po drugą kadencję obecnego prezydenta Władimira Putina. W poruszaniu się po książce pomaga oryginalna jej konstrukcja. Otóż równolegle z prowadzeniem chronologicznego ciągu wydarzeń autor wydziela w niej działy „Ludzie”, „Daty”, „Wydarzenia”, w których prezentuje konkretne zdarzenie czy znaną postać. Dzięki temu książkę można czytać od każdego miejsca. Nie znajdziecie w niej, drodzy czytelnicy, suchych faktów i nijakich postaci. Autor wybiera bohaterów według własnego uznania; oprócz postaci znanych kniaź Włodzimierz, Piotr I, Katarzyna II, Stalin znajdziemy też osoby tworzące historię zza pleców wielkich władców, nierzadko kontrowersyjne (przykładowo w dziale „ZSRR podczas II wojny światowej” nic nie ma o Żukowie czy Koniewie, za to znajdziemy rozdział poświęcony gen. Własowowi). Anisimow przedstawia wydarzenia bezstronnie, nie unikając faktów spornych czy też momentów trudnych w rosyjskiej historii (pakt Ribbentrop-Mołotow, sprawa Katynia itd).

W liście o sobie nadesłanym do redakcji autor napisał m.in.:
...zawsze podziwiałem polski naród, który potrafił zachować swą niezależność mimo czterech rozbiorów (...)
Cieszę się, że moja książka, napisana dla Rosjan, może choć trochę pomóc w roztopieniu
tej lodowej góry niezrozumienia i obcości, jaka wyrosła między naszymi
narodami'.

Kup książkę >>>

Jewgienij Anisimow
: (ur. 1947) doktor nauk historycznych, profesor, główny konsultant naukowy Sankt-Petersburskiego Instytutu Historii Rosyjskiej Akademii Nauk, wykładowca w kilku uczelniach wyższych. Autor ponad 30 książek dotyczących historii Rosji, laureat Nagrody im. N. Ancyferowa oraz Nagrody im. metropolity Makarego. Autor (i prowadzący) cyklicznych programów telewizyjnych „Tajemnice pałacowe” i „Zniewolone losy” w telewizji ,,Kultura” oraz „Gabinet historii” na kanale „Rossija”.i „Zniewolone losy” w telewizji ,,Kultura” oraz „Gabinet historii” na kanale „Rossija”.

Szanowni Państwo, z przyjemnością informuję, że ukazała się nasza kolejna książka pt.:

ODRODZIŁ SIĘ KOSZMAR ROSYJSKIEJ HISTORII. STRASZNA PRAWDA O MOSKOWII
Autor: Andriej Burowski
Tłumaczenie: Andrzej Palacz
Format A-5. oprawa klejona, str 300.
Cena w naszej księgarni internetowej - 24,0 zł (w tym koszty wysyłki) >>>Odrodził się koszmar rosyjskiej historii to jedna z najbardziej skandalicznych i kontrowersyjnych książek poświęconych historii naszego wschodniego sąsiada, napisana przez rosyjskiego autora. W kilku wydaniach sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach nakładu, wzbudziła gwałtowane polemiki, uraziła uczucia wielu czytelników. Dlaczego? j dlaczego Rosja wybrało tę, a nie inną drogę rozwoju społecznego, politycznego i kulturalnego.

 

Po ponad rocznej pracy odebraliśmy z drukarni (BZGraf) i przekazaliśmy hurtowniom i niektórym księgarniom doskonałą biografię pierwszego na świekie kosmonautu Jurija Gagarina (uwaga - książka nie pojawi się w Empikach). Jej autorem jest Lew Daniłkin (ur. 1974), rosyjski dziennikarz, krytyk literacki, pisarz. Autor pięciu książek, finalista nagród literackich ,,Bolszaja Kniga" i ,,Nacionalnyj Bestseller" (za książkę Czełowiek z jajcom). Laureat nagrody Aleksandra Newskiego za Juirija Gagarina.

Według sondaży Jurij Gagarin to jeden z największych bohaterów radzieckiej i rosyjskiej historii XX wieku. Tym bardziej zaskakuje, że przez tyle lat nikt nie pokusił się o napisanie szczerej, obiektywnej, prawdziwie współczesnej biografii pierwszego kosmonauty. „Jurij Gagarin” Lwa Daniłkina jest taką próbą „ostatecznej”, na ile to możliwe, wypełniającej wszelkie luki życiorysu „czerwonego Ikara”, najpełniejszej kroniki jego życia – próbą zrozumienia, czym jest mit Gagarina i co oznacza brend „Gagarin”. Rozmowy ze świadkami oraz studia nad rosyjskimi i zagranicznymi źródłami pomogły autorowi w znalezieniu odpowiedzi na najważniejsze pytania. Czy Gagarin jest jedynie efektem sowieckiego designu, czy naprawdę był kimś niezwykłym, człowiekiem o nieprzeciętnych możliwościach? Co tak naprawdę wydarzyło się 12 kwietnia 1961 roku? Jak pierwszy kosmonauta radził sobie z „gagarinomanią” – narzuconym mu statusem najsłynniejszego człowieka planety? Kim był Gagarin: produktem systemu i epoki, czy jej odzwierciedleniem? Czy doszło do jakiegoś konfliktu między nim a politycznym kierownictwem ZSRR? Jaka była prawdziwa przyczyna jego śmierci? Czy sukces Gagarina to tylko fart, efekt świadomego pomysłu na życie, czy też realizacja jakiegoś z góry zaplanowanego działania? Kim byłby Gagarin, ten „pierwszy obywatel Wszechświata”, gdyby nie zginął w marcu 1968 i dożył naszych dni?

Książką czyta się jednym tchem, a dodatkowym jej atutem jest przyjęta forma  - przedstawianie tych samych wydarzeń oczami różnych ludzi (czasami wręcz przeciwne)


 

 

Po kilkudziesięciu latach na rynku księgarskim ukazały się wydane naszym nakładem wspomnienia z lat międzywojennych Kazimierza  Krukowskiego, popularnego komika kabaretowego i filmowego.

„Któż nie zna Lopka? Lopek i kropka” – taki refren powtarzała rozbawiona Warszawa lat 20 i 30. XX wieku, mając na myśli doskonałego komika, świetnego aktora i, jak się okazuje, również wspaniałego narratora, Kazimierza Krukowskiego (1901-84). W pamięci miłośników kabaretu i filmu (w tej właśnie kolejności) pozostał „Lopek” jako odtwórca przezabawnych piosenek satyrycznych wyśmiewających otaczającą go rzeczywistość, ale głównie jako doskonały odtwórca skeczów typu „szmonces” – ubrany w mizerne brązowe paletko w czarną kratę i zniszczony melonik na głowie  latami bawił tłumy spragnionych śmiechu ludzi.  Po wojnie, po powrocie z emigracji, wrócił na scenę, ale  zaczął też pisać wspomnienia. I tak, w 1957 roku  Filmowa Agencja Wydawnicza wydała jego Moją Warszawkę z uroczymi rysunkami Eryka Lipińskiego. Na niewielu ponad 100 stronach Krukowski pozwala tam czytelnikom zanurzyć się w atmosferę Warszawy przedwojennych czasów, poznać klimat tamtych lat, świat teatru, kabaretu i kina. A ma o czym pisać i... potrafi pisać. Z kart Warszawki spoglądają na nas minione gwiazdy: zwiewna Loda Halama z siostrami, przecudna i przedwcześnie zmarła Zula Pogorzelska, charyzmatyczna Ordonka, niepowtarzalny konferansjer i twórca teatrzyku „Qui Pro Quo” Fryderyk Jarossy, świetni aktorzy: Adolf  Dymsza, Ludwik Solski, Michał Znicz i wielu, wielu innych, o których Krukowski opowiada z ogromnym ciepłem i swadą. Warszawka to też nostalgiczna podróż po samej stolicy, po jej kawiarniach, eleganckich restauracjach i... spelunkach. To taka mała, ale jakże ciepła pigułka przedwojennej Warszawy.
Po latach przypominamy czytelnikom tę niezwykłą książkę, licząc, że dzięki niej poznają zapominany powoli kawałek historii naszej stolicy.

 

,,MÓJ LEJTNANT" NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĄ ZAGRANICZNĄ W CHINACH

Przygotowana przez nasze wydawnictwo do wydania (już w druku) książka rosyjskiego pisarza Daniiłę Granina Mój lejtnant otrzymała w Chinach nagrodę literacką za najlepszą powieść zagraniczną - informuje portal „Sin'chua".

Wręczenie nagrody odbyło się 12 grudnia w Pekinie. Laureatami nagrody zostało również czterech autorów z Niemiec, Włoch, Francji i Gwatemali.
Nagroda za najlepszą powieść zagraniczną powieść wręczana jest raz do roku 5-6 pisarzom z innych państw. Przy nominacji utworów jury nagrody kieruje się nie tylko własnymi ocenami, lecz również zainteresowaniem twórczością danego pisarza w jego własnym kraju (w tym przypadku autor był laureatem nagrody „Rosyjski Booker" albo „Bolszaja Kniga").

Nagrodzona powieść w większości oparta jest na wspomnieniach autora i jest jego swoistym rozrachunkiem z wojenną młodością, ideałami, wiarą w świetlaną przyszłość.
Mój lejtnant
 w 2012 został uznany za najlepszą książkę w rosyjskim konkursie literackim „Bolszaja Kniga”.

Nagrodę „Najlepsza powieść roku" przyznają największe chińskie wydawnictwo „Literatura Ludowa" oraz Chińskie Stowarzyszenie Studiów Literatury Obcej od 2002 roku. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych autorom zagranicznym wydawanych w Chinach. Na dziś jej posiadaczami są 74 pisarzy z 22 krajów.


Daniił Granin urodził się w 1919 roku. Działalność literacką rozpoczął w latach powojennych. Najbardziej znane jego powieści „Naprzeciw burzy" (1962) i „Imiennik" (1975). W 1984 roku była opublikowaną dokumentalną kroniką blokady Leningradu „Księgi blokady", którą Granin napisał we współautorstwie z pisarzem Aleksiejem Adamowiczem.

 
 WYDAWNICTWO INICJAŁ NA XVII TARGACH KSIĄŻKI W KRAKOWIE

Podczas ostatnich Targów Książki w Krakowie wydawnictwo Inicjał zaprezentowało czytelnikom dwie nowości: kolejny tom cyklu Władimira Bieszanowa prezentujący historię sowieckiej wojny ojczyźnianej pt. 1945 - rok zwycięstwa oraz ,,targowe" wydanie znakomitej książki Daniła Granina Mój lejtnant. Wydanie było ,,targowe" gdyż na na samo spotkanie czytelników z książką w Krakowie Inicjał wydrukowal próbny nakład, pragnąc zaprezentować go publiczności targowej i poznać opinie znawców tematu. Nakładowe wydanie książki wyd. Inicjał planuje na styczeń 2014 roku.
Mój lejtnan
t to wspomnienia ponad dziewięćdziesięcioletniego pisarza z obrony Leningradu z pierwszych lat powojennych, to nie kolejny obraz wojny z zwycięskimi marszami i bohaterskimi wyczynami. To spojrzenie na wojnę od wewnątrz, nie z pozycji generałów i marszałków, lekką reką wysyłających do piekła całe armie, lecz z okopów i transzei. Na tle potworności wojny autor daje możliwość zwierzenia się zwykłemu lejtnantowi, jednemu z tych, o śmierci których oficjalne komunikaty zawiadamiały, jak o „nieznacznych stratach w walkach lokalnych”. Mój lejtnat w 2012 został uznany za najlepszą książkę w rosyjskim konkursie  literackim „Bolszaja Kniga”.
1945 - rok zwycięstwa to długo oczekiwana książka zamykająca cykl pozycji ukazujących działania bojowe Armii Czerwonej w poszczególnych latach wojny. Tym razem śledzimy operacje wojenne  w Prusach Wschodnich, w Polsce, w Czechosłowacji, Austrii i na Węgrzech, zdobywamy Berlin. W większości na ziemie te wojska sowieckie wkraczały jako zwycięskie i tak się zachowywały, mordują, gwałcąc i siejąc potworny strach wśród niemieckich cywili (przeczytaj więcej o książce >>>).

 
 
 
 

1945 - ROK ZWYCIESTWA KSIĄŻKĄ JESIENI

Kolejna pozycja znakomitego pisarza Władimira Bieszanowa znalazła uznanie w oczach krytyków w konkursie wortalu literackiego granice.pl. 1945 - rok zwycięstwa zastał uznany za najlepsza książkę jesienii 2013 w dość wymyślnej kategorii ,,Perły z lamusa". Uroczyste wręczenie dyplomów miało miejsce pierwszego dnia Tagów Książki w Krakowie.    

 
 AUTORKA ,,W CIENIU STYCZNIOWYCH NOCY” LAUREATKĄ XXV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO ,,O LAUR OPINA”

10 października w Opinogórze w Muzeum Romantyzmu odbyło się uroczyste zakończenie jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Opina”. I nagrodę zdobył ZDZISŁAW DRZEWIECKI, II nagrodę - ELA GALOCH, III nagrodę - BOGDAN NOWICKI.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymała MARIANNA ZAWADZKA za wiersz powiązany z tematyką Powstania Styczniowego pt. „Wielcy bezimienni”. Gratulujemy wszystkim Lauretom, a szczególnie nas cieszy sukces utalentowanej debiutantki, autorki
wydanej przez nas  książki „W cieniu styczniowych nocy”. (b)

 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego