Olbrachtowi Rycerze ( t. I i II) - Inicjał

Idź do spisu treści

Menu główne:

Olbrachtowi Rycerze ( t. I i II)

Oferta > Historia Polski - poszczególne książki
 

OLBRACHTOWI RYCERZE (t. I i II)
(wydanie współczesne)
autor: Zygmunt Kaczkowski

wydawca: Inicjał

ISBN 978-83930461-9-5
firmat: 137x205 mm, 346 stron, oprawa klejona


Wspaniała panorama dziejów Polski końca XV wieku, czasów panowania króla Olbrachta, królewskich prób ograniczenia siły możnowładztwa, przygotowań do wyprawy wołoskiej i jej tragicznego finału (,,Za króla Olbrachta wyginęła szlachta"). Tę zapomnianą już nieco historię naszej ojczyzny poznajemy poprzez losy postaci reprezentujących wszystkie ówczesne warstwy społeczne: magnatów, dworzan, rycerzy i knechtów, mieszczan i prostych ludzi. Kierowani przez autora próbujemy rozszyfrować tajemnicze napisy wyryte w skale na zamku w Tustaniu (okolice Drohobycza), i idąc tą drogą odwiedzamy Lwów i stołeczny Kraków, bierzemy udział w mieszczańskich zabawach i rycerskich turniejach, przeżywamy miłosne zawody naszych bohaterów, próbujemy rozwiązać ich grzechy przeszłości, w końcu poznajemy królewskie plany, w których nasi bohaterowie biorą bezpośredni udział, i uczestniczymy w wielkich zmaganiach wojennych.

Wszystkie przewijające się tam postacie są autentyczne, podobnie jak większość opisanych tam zdarzeń - ścisłe trzymanie się faktów epoki było charakterystyczną cechą pisarstwa Kaczkowskiego. Dlatego też zbieranie materiałów do tej powieści zabrało autorowi wiele lat i trudu napisania jej podjął dopiero u schyłku swej twórczości literackiej, niejako w odpowiedzi na ,,Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza.

Wersja ,,Olbrachtowych rycerzy", którą Państwo proponujemy, różni się nieco od oryginału z 1887 roku - przeszła solidną redakcję, której brakowało chyba w pierwotnym wydaniu. I tak skróciliśmy zbyt długie i często powtarzające te same myśli monologi, uwspółcześniliśmy stronę językową, mało co zmieniając jednak w dialogach, które nadają pewien koloryt powieści. Oczywiście ingerencje redaktorskie nie naruszyły trzonu powieści i stylu autora. Mamy nadzieję, że dzięki temu twórczość Zygmunta Kaczkowskiego, znanego dziś tylko znawcom ojczystej literatury, powróci na współczesny parnas literacki.UWAGA! KSIĄŻKI DOSTĘPNE JEDYNIE NA STRONIE WYCZERPANE
.PL

T. I >>>

T. II >>>SPIS TREŚCI
T. I

WSTĘP / 5
I ZAMEK TUSTAŃ / 14
III RUSINI / 37
II DWAJ RYCERZE / 63
IV DOM KUPIECKI / 96
V TOWARZYSTWO LWOWSKIE / 132
VI ZAMEK NA SOBNIU / 171
VII KRÓL WE LWOWIE / 213
VIII ŚREDNIOWIECZNA TRAGEDIA / 258
IX ŚREDNIOWIECZNA IMAGINACJA / 306

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego