Nowości - Inicjał

Idź do spisu treści

Menu główne:

Nowości

Oferta
 
 
 
 
 
 
 

DROGA UŁANA. Wspomnienia oficera 1. Pułku Ułanów Polskich
Autor: Ryszard Bolesławski

F-t 135,205 mm, 260 stron, oprawa twarda
ISBN 978-83-64066-0
8-5Droga ułana to trzydzieści powiązanych ze sobą opowiadań prezentujących żołnierską codzienność, ,,przygody" i dylematy żołnierzy powołanego w czasie I wojny światowej w Rosji pułku polskich ułanów. W większości codzienność straszną, często tragiczną, niekiedy jednak przyjmowaną z dozą młodzieńczej niefrasobliwości i wiary w szczęśliwą gwiazdę jej bohaterów. Widzimy Rosję rozdartą burzą dziejów, polscy ułani stają się świadkami narastającej pożogi rewolucyjnej, rozkładu armii, przemocy, wszechogarniającej degradacji porządków społecznych. W pewnym momencie sami muszą określić się i wziąć udział w ogólnej zawierusze. Ruszają w drogę do powstającej Polski, drogę pełną tragicznych wydarzeń.

 
 

HISTORIA ROSJI. Od Ruryka do Putina. Ludzie ,daty, wydarzenia
Autor: Jewgienij Anisimow

F-t B-5, 460 stron, oprawa twarda
ISBN 978-83-64066-07-8Pierwsza na rynku polskim książka w popularny sposób przybliżająca historię Rosji od czasów jej powstania aż po drugą kadencję obecnego prezydenta Władimira Putina. W poruszaniu się po książce pomaga oryginalna jej konstrukcja. Otóż równolegle z prowadzeniem chronologicznego ciągu wydarzeń autor wydziela w niej działy „Ludzie”, „Daty”, „Wydarzenia”, w których prezentuje konkretne zdarzenie czy znaną postać. Dzięki temu książkę można czytać od każdego miejsca. Nie znajdziecie w niej, drodzy czytelnicy, suchych faktów i nijakich postaci. Autor wybiera bohaterów według własnego uznania; oprócz postaci znanych kniaź Włodzimierz, Piotr I, Katarzyna II, Stalin znajdziemy też osoby tworzące historię zza pleców wielkich władców, nierzadko kontrowersyjne (przykładowo w dziale „ZSRR podczas II wojny światowej” nic nie ma o Żukowie czy Koniewie, za to znajdziemy rozdział poświęcony gen. Własowowi). Anisimow przedstawia wydarzenia bezstronnie, nie unikając faktów spornych czy też momentów trudnych w rosyjskiej historii (pakt Ribbentrop-Mołotow, sprawa Katynia itd).

W liście o sobie nadesłanym do redakcji autor napisał m.in.:
...zawsze podziwiałem polski naród, który potrafił zachować swą niezależność mimo czterech rozbiorów (...)
Cieszę się, że moja książka, napisana dla Rosjan, może choć trochę pomóc w roztopieniu
tej lodowej góry niezrozumienia i obcości, jaka wyrosła między naszymi
narodami'.

Kup książkę >>>

Jewgienij Anisimow
: (ur. 1947) doktor nauk historycznych, profesor, główny konsultant naukowy Sankt-Petersburskiego Instytutu Historii Rosyjskiej Akademii Nauk, wykładowca w kilku uczelniach wyższych. Autor ponad 30 książek dotyczących historii Rosji, laureat Nagrody im. N. Ancyferowa oraz Nagrody im. metropolity Makarego. Autor (i prowadzący) cyklicznych programów telewizyjnych „Tajemnice pałacowe” i „Zniewolone losy” w telewizji ,,Kultura” oraz „Gabinet historii” na kanale „Rossija”.i „Zniewolone losy” w telewizji ,,Kultura” oraz „Gabinet historii” na kanale „Rossija”.

 
 

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że ukazała się nasza kolejna książka pt.:

ODRODZIŁ SIĘ KOSZMAR ROSYJSKIEJ HISTORII. STRASZNA PRAWDA O MOSKOWII
Autor: Andriej Burowski

Format A-5. oprawa klejona, str 300
ISBN: 978-83-64066-06-1
 


Jedna z najbardziej skandalicznych i kontrowersyjnych książek poświęconych historii naszego wschodniego sąsiada, napisana przez rosyjskiego autora. W kilku wydaniach sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach nakładu, wzbudziła gwałtowane polemiki, uraziła uczucia wielu czytelników. Dlaczego? W tej wielowątkowej publikacji autor próbuje uzasadnić w niej dlaczego Rosja wybrało tę, a nie inną drogę rozwoju społecznego, politycznego i kulturalnego. Jaka w tym rola Rusi Moskiewskiej - Moskowii z jej tradycjami politycznymi i cechami charakteru zamieszkujących ją ludzi. Dlaczego to Moskwa, a nie inne księstwa Rusi, stała się centrum państwowości, zbierała ziemie ruskie. Pytanie tylko, czy było to zbieranie, czy wydzieranie ich z Wielkiego Księstwa Litewskiego? Komu bardziej przysłużył się najazd Mongołów – Ordzie czy książętom ruskim? Jaką drogę przeszły ruskie elity, zmierzając w stronę samodzierżawia? Jaka w tym rola moskiewskiego prawosławia i czym było i jest ono w ogóle, czym różni się od Kościołów prawosławnych innych krajów? Jak przebiegała wojna inflancka. Jak ułożyłaby się historia sąsiednich narodów: Polaków, Litwinów i Rosjan, gdyby doszło do powstania unii Reczpospolitej i Rusi Moskiewskiej czasów Iwana Groźnego. Czym różniły się społeczeństwa Rzeczypospolitej, w tym zamieszkujący ją Rusini, od Rusi Moskiewskiej.
Autor rozprawia się też z mitami: Aleksander Newski nie jest już takim bohaterem bez skazy, Dymitr Samozwaniec to bynajmniej nie Griszka Otrepiew, a prawdopodobnie prawdziwy i wcale nie najgorszy następca tronu carskiego...
Książka pisana lekkim, dziennikarskim językiem stanowi wspaniały przyczynek do poznania historii i zrozumienia naszego wschodniego sąsiada.

Kup książkę >>>


Andriej Burowski (ur. 1955) – pisarz, archeolog, historyk, filozof. Doktor historii, doktor habilitowany filozofii. Autor ponad stu prac naukowych, w tym czterech monografii, kilkunastu książek popularno-naukowych z zakresu historii Rosji. Członek Akademii Ekologicznej Sankt-Petersburskiego Związku Uczonych. Przewodniczący Krasnodarskiego Odziału Międzynarodowej Akademii Nonosfery.
...................................................................W przygotowaniu:


Historia Rosji. Od Ruryka do Putina.
Ludzie, wydarzenia, daty

Autor
: Jewgienij Annisimow

Format B-5, oprawa twarda, około 560 stron

Data ukazania się  -
grudzień 2016 roku


Leksykon historii Rosji od momentu jej historycznego powstania do 2012 roku, wyboru po raz trzeci  na stanowisko prezydenta Rosyjskiej Federacji Władmira Putina. Z bogatej hstorii swego państwa autor wybiera najciekawsze, jego zdaniem, postaci (w części historii dot. II wojny światwej nie ma np. nic o Żukowe, jest za to o Własowie), wydarzenia (w tym zajmujące polskich czytelników  - o Katyniu). Każda strona poświęcona jest innej osobie, innemu wydarzeniu, dzięki czemu książkę można praktycznie czytać od dowolnego miejsca. Książka napisan jest z właściwym sankt petersburskim historykom obiektywizmem i krytycyzmem


Jegienij Annisomow: znany w Rosji pisarz i historyk, autor ponad 20 książek poświęconych historii Rosji, laureat Nagrody im. N.P Ancyferowa, przyxnawanej za najlepsze prace poświęcone historii Sankt Petersburga.  


 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego